Η προσπάθεια διαστρέβλωσης των πραγματικών γεγονότων στα Λύκεια της Σταυρούπολης και του Ευόσμου, μεθοδεύτηκε από το ΚΚΕ και υποστηρίχθηκε με εντυπωσιακή ένταση από τα βασικά συστημικά Μέσα Ενημέρωσης. Έτσι, η άρνηση των μαθητών να δεχτούν αριστερό πολιτικό καπέλωμα στις καταλήψεις τους (που έγιναν για θέματα υγιεινής, ασφάλειας και ελλείψεων), εμφανίσθηκε ως “ακροδεξιά δράση” και η άμυνα των μαθητών έναντι των επιθετικών ΚΝΙτών, ως τραμπουκισμός.
Ο Δημοτικός Σύμβουλος Θεσσαλονίκης και επικεφαλής της παράταξης “Θεσσαλονίκη Πόλη Ελληνική”, Γιάννης Κουριαννίδης, με την πεντάλεπτη παρέμβασή του στο Δημοτικό Συμβούλιο “βάζει τα πράγματα στη θέση τους” και θυμίζει την ύπαρξη ψηφίσματος από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο με το οποίο ζητείται να τεθούν εκτός νόμου τα Κομμουνιστικά κόμματα, από κοινού με τα Ναζιστικά.