«Η Κεντρική Διοίκηση τάζει στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης, κατά καιρούς, διάφορες χρηματοδοτήσεις που όμως δεν τις πραγματοποιεί μέσα σε εύλογα χρονικά διαστήματα», επισημαίνει ο Δημοτικός Σύμβουλος και επικεφαλής Δημοτικής Παράταξης Αναστάσιος Λάμπρου.
«Έτσι φτάνουμε στο σημείο, τα διάφορα προγράμματα να μην μπορούν να αξιοποιηθούν στην περίοδο μιας δημοτικής θητείας» τονίζει.
Μιλώντας προς όλους τους Δημοτικούς Συμβούλους του Δήμου Ερμιονίδας παρόντος του Δημάρχου, υπενθύμισε επίσης ότι «Είναι αναγκαίο και χρήσιμο να πιεσθεί η Κεντρική Διοίκηση, μέσα από τα θεσμικά όργανα των ΟΤΑ, να προχωρήσει στην θεσμοθέτηση των Αυτοτελών Πόρων των ΟΤΑ, προκειμένου οι Δημοτικές Αρχές να μην γίνονται ζητιάνοι των διαφόρων Υπουργείων και να μπορούν να προγραμματίζουν προς όφελος των Τοπικών Κοινωνιών».
Οι δηλώσεις Λάμπρου, στο παρόν VIDEO.