Η συνέντευξη με τις δύο νεαρές προπονήτριες Πολεμικών Τεχνών ήταν μια αποκάλυψη, για όσους δεν γνωρίζουν την φιλοσοφία του Choy Lee Fut.
Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Άννα Κοκκινάκη και η Ευρωπαία πρωταθλήτρια Μαρία Λαμπάδα, μίλησαν στον Πολύδωρο Δάκογλου, στα πλαίσια της εκπομπής ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ ΣΗΜΕΡΑ του Περιφερειακού καναλιού SUPER TV και αποκάλυψαν έναν κόσμο εκπλήξεων και διαφορετικότητας από τα όσα χαρακτηρίζουν την σημερινή κοινωνία.
Έννοιες και αξίες όπως, Σεβασμός, Ιεραρχία, Πειθαρχεία, Προσπάθεια, βγήκαν και πάλι στο προσκήνιο.
Αθλήτριες και οι δύο με πλήθος διακρίσεων, έχουν αναλάβει πια την μεταλαμπάδευση του δικού τους πάθους σε νέα παιδιά. Παιδιά που ένα μεγάλο μέρος είναι γόνοι συναθλητών τους που όμως, δεν ακολούθησαν την «καριέρα» στο χώρο των Πολεμικών Τεχνών.
Αξίζει να ακούσουμε με προσοχή τα όσα λένε απαντώντας σε πλήθος ερωτήσεων που τους γίνονται. Και βέβαια, να παρακολουθήσουμε τις μεγάλες επιδείξεις που ετοιμάζουν στο Άργος και το Ναύπλιο (23 και 30 Ιουλίου ), υπό το βλέμμα του Ηρακλή και την σκιά του Παλαμηδίου αντιστοίχως.