Τα στοιχεία είναι δραματικά και δεν επιδέχονται διάψευσης. Ο Πρόεδρος των εργαζομένων στο Νοσοκομείο Ναυπλίου, Βασίλειος Μπαβέλας είναι αποκαλυπτικός:
«Το 50% των εργαζομένων στο Νοσοκομείο Ναυπλίου εργάζεται με συμβάσεις που λήγουν (μετά από πολλαπλές ανανεώσεις) στις 31 Μαρτίου. Στη μονάδα COVID οι συμβασιούχοι υπερβαίνουν το 90%. Την 1 η Απριλίου το Νοσοκομείο Ναυπλίου θα είναι αποδεκατισμένο. Οι απώλειες θα συνεχιστούν και τον Απρίλιο και τον Μάιο όπου λήγουν πολλές ακόμη συμβάσεις».
Επιπλέον υπάρχουν ήδη πολλές ελλείψεις. Για παράδειγμα η μοναδική παιδίατρος που υπάρχει θα μεταφερθεί στο Άργος για να κάνει τους εμβολιασμούς των παιδιών.
«Τι θα πούμε στο γονιό που θα φέρει το παιδί του στις 2 τα ξημερώματα με πυρετό και εμείς δεν θα έχουμε παιδίατρο; Πήγαινε στην Τρίπολη ή στη Αθήνα;», αναρωτιέται η αντιπρόεδρος των εργαζομένων Ιωάννα Θανάσουλα και καταλήγει… «Εγώ Ντρέπομαι!!!».